نصب کفپوش ورزشی

همانطور که کفپوش ها انواع مختلفی دارند از جمله کفپوش های زیر فوم دار، کفپوش سالن چند منظوره، کفپوش لاستیکی، کفپوش پی وی سی، کفپوش پلی یورتان، کفپوش دور استخر، چمن مصنوعی و ...، طریقه ی نصب آنها نیز متفاوت و مختلف است. متصدیان باشگاه ها و سالن های ورزشی با توجه به کاربرد و نیاز سالن مورد نظر کفپوش آن را انتخاب و نصب می کنند. اما باید به این نکته توجه کرد که علاوه بر کیفیت کفپوش، کیفیت زیرسازی، نصب و بهره برداری از آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

نصب کفپوش سالن ورزشی

در این مقاله به بررسی و توضیح نصب کفپوش ورزشی می پردازیم.

اهمیت چگونگی نصب کفپوش

نصب کفپوش دارای مراحلی می باشد که درست اجرا نشدن هر کدام ازین مراحل می تواند موجب خراب شدن کار شود. این مشکل می تواند خود را در ظاهر کار و زیبایی آن نشان دهد و همچنین به مرور باعث جدا شدن کفپوش از زمین خواهد شد که در مواردی نیز می تواند خطرناک بوده و موجب آسیب دیدگی در هنگام ورزش شود.

مراحل نصب کفپوش سالنی

مراحل نصب کفپوش

زیر سازی سطح سالن ورزشی:

در مرحله زیرسازی اول سطح مورد نظر سالن ورزشی را کاملا تمیز می کنند و گرد و خاک و آلودگی های احتمالی را پاکسازی می کنند و سپس سطح زمین را با ماده ای که از پودر سیمان، چسب چوب و آب تشکیل شده است می پوشانند. این مواد موجب صیقلی شدن سطح زمین و پر شدن ترک ها یا شکاف های ایجاد شده بر روی زمین می شود و همچنین برای نصب کفپوش به زمین چسبندگی لازم می دهد.

زیرسازی کفپوش ورزشی

چسب کاری کفپوش و سالن ورزشی:

در مرحله چسب کاری نصاب به سراغ رول های کفپوش می رود و پشت آنها را با ابزار مخصوص خود به چسب آغشته می کند و پس از کشیدن چسب به همه ی سطح زیر کفپوش آن را برای خشک شدن رها می کند و به سراغ چسب کاری سطح زمین می رود. و همه سطح سالن ورزشی را با همان چسبی که به کفپوش زده است پوشش می دهد.

چسب کاری کفپوش سالن ورزشی

علامت گذاری سطح سالن ورزشی:

در مرحله علامت گذاری بر اساس اینکه زمین سالن ورزشی را برای چه ورزشی آماده می کنند به ابعاد استاندارد آن ورزش، زمین را علامت گذاری می کنند و همچنین نقاط لازم را به وسیله طناب هایی با رنگ های مشخص مرزبندی کرده و نقطه نصب کفپوش با رنگ مخصوص هر قسمت را مشخص می کنند.

نصب کفپوش آکام

نصب کفپوش بر روی زمین:

در مرحله نصب کفپوش که مهمترین مرحله می باشد کفپوش های چسب کاری شده را که اینک چسب آنها خشک شده است بر روی زمین چسب کاری شده و علامت گذاری شده نصب می کنند. اما باید توجه داشت که نصب کننده متخصص در این هنگام نکاتی را رعایت می کند. از جمله ایجاد فشار کافی در هنگام نصب رول های کفپوش در کنار یکدیگر. علاوه بر گرفتن درز رول ها این فشار باعث می شود که فاصله ای در اثر کاهش حجم مایعات و مواد زیرسازی کفپوش ایجاد نشود و کفپوش ورزشی مقاوم و با دوام بر جای خود می چسبد. پس از آن غلتک را بر روی سطح سالن به حرکت در می آورند و کفپوش سالن ورزشی را در جای خود محکم میکنند.

نصب کفپوش رولی آکام

دوخت حرارتی کفپوش:

در پایان برای محکم کاری و گرفتن درزها و شکاف های احتمالی ایجاد شده بین نقطه اتصال رول کفپوش ها به یکدیگر از دوخت حرارتی استفاده می شود. این کار موجب یکدست شدن، یکپارچگی و هم سطح شدن کامل کفپوش سالن ورزشی می شود که از نفوذ آب و مواد شوینده به زیر کفپوش و برآمدن آن جلوگیری می کند. دوخت حرارتی توسط دستگاه مخصوصی انجام می شود که قسمتی ازین دستگاه روباتیک دارای سیستم حرارتی اشعه فروسرخ می باشد و هنگام حرکت بر روی سطح کفپوش سالن با ذوب مواد چسبی و ریختن آنها بین شکاف ها و پرس آنها دوخت حرارتی را انجام می دهد.

زیبا سازی کفپوش سالن ورزشی

زیبا سازی سالن ورزشی آماده شده:

در زیباسازی کفپوش سالن ورزشی آکام، قسمت هایی که اضافه و زائد هستند بریده می شوند که این کار به وسیله تیغ های مخصوص برش کفپوش و با دقت و تجربه متخصص انجام می شود. سپس همه دستگاه ها و خرده ریزها جمع آوری شده و سالن ورزشی تمیز و با سطحی پوشیده از کفپوش ورزشی استاندارد و مسطح تحویل متصدی داده خواهد شد.