سالن ورزشی ژیمناستیک

ژیمناستیک Gymnastics یک ورزش باستانی یونانی می باشد که از اولین دوره ی مسابقات المپیک در آن حضور داشته است. در ورزش ژیمناستیک که جزء ورزش های آمادگی جسمانی به حساب می آید، تمرینات متنوعی قرار دارد.

ژیمناستیک نمایشی

تمرینات ژیمناستیک نیاز به مهارت هایی دارد که شامل مهارت های حفظ تعادل، قدرت بدنی، انعطاف پذیری، چابکی و ورزیدگی، هماهنگی ذهن و اعضای بدن و استقامت بدنی است.

سالن ژیمناستیک کودکان

ویژگی های ورزش ژیمناستیک

در ورزش های آمادگی جسمانی و به خصوص ژیمناستیک تقریبا همه ی قسمت های بدن و حتی ذهن افراد درگیر ورزش و آموزش مهارت ها و ساختن و پرورش اندام های مختلف بدن می شود.

تشک ژیمناستیک آکام

در ژیمناستیک بازوها، پاها، شانه ها، گردن، کمر، قفسه سینه، عضلات شکمی و حتی کوچکترین عضلات مچ ها درگیر هستند. از لحاظ ذهنی نیز هوشیاری، دقت، تمرکز، جسارت، اعتماد به نفس، نظم و انضباظ و ایجاد هماهنگی بین ذهن و جرکات بدن از ویژگی های ذهنی مهمی هستند که در ورزش ژیمناستیک و حین تمرینات مداوم و سخت کوشی های لازم فراگرفته می شوند.

تشک ژیمناستیک آکام

تجهیزات ورزش ژیمناستیک

ژیمناستیک در یونان باستان برای افزایش توان مبارزه و جنگ های تن به تن ایجاد شده بود و در آن از بعضی سلاح های مرسوم و همچنین حرکات پرشی و گرفتن با اسب ها استفاده میشد اما امروزه به جای آن از وسایل و تجهیزات ورزشی دیگری مانند خرک، چوب موازنه، پارالل، بارفیکس، دار حلقه استفاده می شود.

مت ژیمناستیک استاندارد

کفپوش سالن ژیمناستیک

ژیمناستیک اگرچه ورزش کم برخوردی به حساب می آید اما به دلیل حرکات آکروباتیک و فرود های سنگینی که دارد می تواند ورزش پرخطری به حساب آید که معمولا این خطرات بیشتر ژیمناست های ماهر و رقابتی را تهدید می کند تا ورزشکاران یا ژیمناست های تفریحی را.

تجهیزات ورزشی آکام سالن

به همین دلیل کفپوش سالن ورزشی ژیمناستیک را از نوع کفپوش فوم دار ورزشی با ضخامت های بیشتر انتخاب می کنند که با برخورد ورزشکاران به زمین آسیب دیدگی آنها به حداقل ممکن برسد. البته کفپوش تاتامی که در باشگاه های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد نیز از مهمترین کفپوش های مورد استفاده در باشگاه ژیمناستیک می باشد.

کفپوش ورزشی آکام سالن

ژیمناستیک رقابتی انواع مختلفی دارد که مهمترین آن ژیمناستیک نمایشی یا هنری است که در آن حرکات زمینی، پرش خرک، پارالل، چوب موازنه، بارفیکس، دار حلقه، خرک حلقه وجود دارد. فدراسیون بین المللی ژیمناستیک (FIG) هشت ورزش را مشخص کرده است از جمله ژیمناستیک موزون یا ریتمیک، ژیمناستیک چرخ، ژیمناستیک نمایشی، ترامپولین، ایروبیک، آکروباتیک و پارکور، که برای آقایان و بانوان مسابقات جداگانه ای دارد.

کفپوش سالن ژیمناستیک