ورزش کبدی و کفپوش استاندارد کبدی سالنی

ورزش آسیایی کَبَدی ( kabaddi ) یک ورزش تیمی پر برخورد است که در اصل به عنوان یک ورزش ارتباطی یا ورزش تماسی شناخته می شود. این ورزش بیشتر در کشور های آسیایی و شبه قاره هند به خصوص هند، پاکستان و ایران محبوبیت داشته است.

کبدی بانوان ایران

در سال 1381 نیز برای اولین بار مسابقات قهرمانی کبدی در سطح آسیا برگزار شد. البته این بازی به وسیله مهاجران هندی و بنگلادشی به انگلستان نیز راه یافته و فدراسیون کبدی انگلستان نیز مشغول به فعالیت در این ورزش می باشد.

کفپوش استاندارد ورزشی کبدی

در این بازی هر تیم دارای 7 بازیکن فعال در زمین و 5 بازیکن ذخیره بر روی نیمکت ذخیره می باشد. در بازی کبدی هر بازیکن با توجه به قوانین بازی با تکرار مداوم کلمه ی کبدی به سوی تیم حریف هجوم برده و بازیکنان تیم حریف را لمس کرده و یا می گیرد و سپس به زمین خودی بازمی گردد. در این مدت بازیکن باید کلمه ی کبدی را تکرار کند تا به زمین خودی برسد.

کفپوش آکام سالن

همچنین مدافعان در زمین حریف سعی می کنند بازیکن مهاجم را در زمین خود نگه دارند و اجازه ی رسیدن به زمین خودش را به او ندهند. درغیر این صورت

akamsalon sport flooring

یعنی اگر مهاجم موفق به خروج از زمین حریف شود، اگر بازیکنان تیم مدافع برخوردی با بازیکن مهاجم داشته اند، باید از زمین بازی خارج شوند. این بازی با گرفتن امتیاز همراه است تا جایی که زمان دو نیمه 20 دقیقه ای تمام شود و تیم دارای امتیاز بیشتر برنده شود.

کفپوش فوم دار ورزشی آکام

مسابقات کبدی هم در سالن ورزشی و هم در ساحل دریا برگزار می شود که به کبدی سالنی و کبدی ساحلی معروف هستند. در سالن ورزشی استاندار کبدی زمین ورزش طول 13 متر و عرض 10 متر برای آقایان و طول 12 متر و عرض 8 متر برای بانوان دارد.

کفپوش پی وی سی pvc

از مزایای این بازی این است که هیچ امکانات ورزشی، وسیله، توپ یا هر گونه مورد دیگر لازم ندارد و تنها در یک زمین مناسب با کفپوش ورزشی و یا مت ورزشی می توان کبدی بازی کرد و از آن لذت برد. از کفپوش های مناسب سالن ورزشی کبدی نیز می توان به کفپوش فوم دار و کفپوش پی وی سی PVC نام برد که آکام از تولید کنندگان ایرانی و بنام این کفپوش ها می باشد.

کفپوش سالنی آکام

البته این بازی در گذشته نیز با نام بازی زو در ایران و مخصوصا در میان کودکان رواج داشته و از بازی های مورد علاقه ایرانیان به شمار می رود که امروزه دوباره جایگاه خود را به دست آورده است.

کفپوش ورزشی کبدی

در سالن های چند منظوره ورزشی و سالن های ورزشی کبدی در شهر های مختلف کفپوش استاندارد و مناسب آن را ایجاد می کنند و خط های لازم و مرزبندی ها را پس از نصب کفپوش بر روی آن خط کشی می کنند. همچنین فدراسیون کبدی ایران نیز در سال 1384 به صورت رسمی ایجاد شده و شروع به فعالیت کرده است.

کبدی یا زو چیست؟