زمین پینت بال

پینت بال یک ورزش رقابتی است که هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی و یا تیمی بازی می شود. در پینتبال همانطور که از اسم آن پیداست بازی با توپ های پر از رنگ سروکار دارد. این بازی در آغاز در سال 1981 در امریکا برای تفریح ساخته شد و شروع آن نیز از علامت گذاری درختان و گاو ها بوده است.

زمین پینتبال چمن مصنوعی آکام

کپسول های توپی ژلاتینی که با رنگ پر شده اند پس از برخورد با هدف می ترکند و رنگ خود را بر روی آن باقی می گذارند و این علامت ضربه به حریف است که بنا بر قوانین بازی ممکن است باعث خروج بازیکن تیر خورده از زمین شود.

کفپوش سالن پینت بال

هرچند این ورزش نسبتا جدید است و بیشتر به عنوان یک بازی تفریحی برای عموم مردم شناخته می شود اما امروزه جایگاه بسیار مهمی در سطح ورزش های رسمی و رقابت های جهانی پیدا کردده است.

حتی در ایران نیز از سال 1387 لیگ حرفه ای پینتبال تشکیل شده است. تیم ملی پینت بال ایران با حمایت انجمن پینت بال و فدراسیون ورزش های همگانی در چهار دوره موفق به کسب قهرمانی آسیا شده است.

زمین چمن مصنوعی پینتبال

همچنین در سال 1387 مسابقات لیگ پینتبال غرب آسیا (PALM) برای اولین بار در ایران و در جزیره کیش برگزار شد که در این مسابقات بیش از 15 تیم خارجی شرکت کردند که تیم های قهرمان و نایب قهرمان جهان از امریکا و فرانسه نیز حضور داشتند.

akamsalon flooring paintball

در این بازی تجهیزات مختلفی به کار می آیند از جمله:

  • کفپوش یا چمن مصنوعی زمین پینت بال
  • تور محافظ زمین پینت بال
  • موانع لازم در بازی برای سنگر گیری و مهیج کردن بازی
  • نشانگر یا اسلحه پینت بال
  • گلوله پینت بال یا همان کپسول های ژلاتینی توپی رنگی
  • کلاه، ماسک یا عینک برای محافظت از چشم و صورت
  • غلاف ها یا پاد هایی که مخزن حمل بسته های گلوله اضافی بازیکنان هستند
  • هاپر ها که مخزن گلوله های اضافی پینت بال نصب شده بر روی نشانگر یا مارکر بازیکنان است

اینها و بسیاری امکانات دیگر که بعضی از آنها را به صورت اختیاری می توان آنها را در باشگاه های تفریحی مورد استفاده قرار داد از جمله تجهیزات ورزش پینت بال هستند.

تجهیزات ورزشی آکام سالن

تولید کنندگان کفپوش و تجهیزات ورزشی اکثر لوازم و تجهیزات مورد نیاز این ورزش را در ایران و با بهترین کیفیت تولید می کنند و در اختیار باشگاه های پینت بال تهران و شهرستان ها قرار می دهند.

پینت بال را می توان در فضای باز و یا سالن ورزشی سرپوشیده در زمین ورزشی با اندازه های مختلف بازی کرد. در بسیاری از زمین های ورزشی فضای باز زمین پینت بال با چمن مصنوعی و یا طبیعی تجهیز می شود. بعضی زمین های پینت بال هم خاکی هستند. همچنین از کفپوش پلی یورتان و کفپوش پی وی سی نیز برای فرش کردن سالن پینت بال استفاده می شود.

چمن مصنوعی پینت بال

اما در سالن ورزشی پینت بال کفپوش سالن را می توانند از کفپوش های ورزشی منعطف تری انتخاب کرد. از انجایی که پینت بال بازی پر جست و خیز و پر حادثه ای می باشد، مانند سالن های ورزشی چند منظوره سالن پینت بال نیز با کفپوش فوم دار بسیار ایمن تر و استاندارد تر می شود.