انواع کفپوش ورزشی بر اساس خاصیت الاستیک آنها

کفپوش های ورزشی با توجه به چگونگی اثر گذاری بر روی ورزشکاران بر اساس قابلیت ارتجاعی دسته بندی می شوند. متداول ترین انواع کشسانی، نقطه ارتجاعی و منطقه ارتجاعی است. تفاوت کلیدی آنها به موقعیت نسبی انحرافی است که در زمان وارد شدن یک فشار رو به پایین بر روی یک سطح اعمال می شود. به عنوان مثال، وقتی یک بازیکن بسکتبال بر روی زمین بسکتبال می دود، هر پای او به هنگام فرود، به زمین و کفپوش ورزشی نیرویی وارد می کند. این انرژی باید به نوعی در سطح زمین پراکنده شود تا کمترین فشار و آسیب برای ورزشکار ایجاد شود. یک کفپوش ورزشی با منطقه ارتجاعی یا الاستیک، انرژی وارد شده از پای دونده به زمین را در منطقه ای وسیع تر پخش می کند در حالی که یک کفپوش با خاصیت نقطه ارتجاعی، یا همان الاستیک نقطه ای، واکنش ایجاد شده از ضربه را در یک نقطه متمرکز می کند. بهترین کفپوش استاندارد سالن ورزشی برای داشتن بهترین واکنش در نقاط مورد نیاز، از یک سیستم ترکیبی با هر دو خواص الاستیک نقطه ای و الاستیک منطقه ای استفاده می کند.

کفپوش ورزشی با خاصیت الاستیک منطقه ای

کفپوش ورزشی با خاصیت ارتجاعی منطقه ای

کفپوش های دارای الاستیک منطقه ای تقریبا مانند سیستم های کفپوش های چوبی هستند. کفپوش های ورزشی چوبی معمولا از منطقه ای سخت با لایه های زیرین جذب کننده ی شوک تشکیل شده اند. از آنجایی که انعطاف پذیری سطوح چوبی سخت، به نرمی و کنش پذیری متریال های دیگر نیست، با وارد شدن یک نیرو یا ضربه، تغییر شکل عمودی در یک منطقه بزرگ اتفاق می افتد و انرژی را در سطح بیشتری پراکنده می کند. در واقع با کف پوش الاستیک منطقه ای، مساحت بیشتری از سطح کفپوش درگیر برگرداندن انرژی به ورزشکار است. با این حال، یک خاصیت اصلی کفپوش های با خاصیت ارتجاعی منطقه ای، داشتن عملکردی متفاوت بر روی کل سطح می باشد. این امر به دلیل عدم یکنواختی اجتناب ناپذیر در قرارگیری لایه های جذب کننده ی شوک، لایه ی محافظ و سایر قسمت های زیرین است.

کفپوش سالن ورزشی با خاصیت ارتجاعی نقطه ای

کفپوش ورزشی با خاصیت ارتجاعی نقطه ای

کفپوش های ورزشی انعطاف پذیر مانند کفپوش وینیل، کفپوش پلی یورتان، کفپوش لاستیکی و ... سیستم کفپوش الاستیک نقطه ای را نشان می دهند. این کفپوش های ورزشی دارای عملکردی یکنواخت در کل سطح زمین ورزشی می باشند. این بدین معناست که تقریبا هر مکان روی زمین بازی دارای خاصیت جذب شوک، بازگرداندن نیرو به توپ و تغییر شکل عمودی خواهد بود. همچنین میزان تغییر شکل در کفپوش های سالن ورزشی با خاصیت ارتجاعی نقطه ای بسیار کوچکتر از سیستم کفپوش های الاستیک منطقه ای می باشد. یکی از خاصیت های این نوع کفپوش این است که منطقه ی کمتری از زمین تحت تأثیر شوک قرار گرفته و نواحی اطراف ضربه بر روی کف پوش نسبتا بدون تغییر می مانند. در اصل یک کفپوش الاستیک نقطه ای با هر ورزشکار به صورت جداگانه ای در تعامل است.

کفپوش فوم دار ورزشی الاستیک ترکیبی

کفپوش های ورزشی با سیستم ارتجاعی ترکیبی

سیستم های با خاصیت ارتجاعی ترکیبی همانطور که از نامشان پیداست از ساختار داخلی با الاستیک منطقه ای و سطح رویی الاستیک نقطه ای تشکیل شده اند. با درگیر شدن هر دو نوع خاصیت کشسانی، کفپوش ورزشی هم در سطح پراکنده و هم در نقطه ی شوک واکنش نشان می دهد. در نتیجه ی این سیستم دوگانه ی کفپوش های ترکیبی می توان از آنها به عنوان کفپوش هایی ایمن و راحت نام برد که یکی از بهترین گزینه ها برای کفپوش سالن ورزشی استاندارد می باشند. این کفپوش ها مانند کفپوش فوم دار، یکنواختی بالایی را ارائه می دهند و به طور معمول از توانایی جذب شوک قوی تری برخوردار هستند.

کفپوش استاندارد آکام

در این زمینه شرکت تولید کفپوش ورزشی آکام سالن به عنوان اولین و بهترین تولید کننده کفپوش زیر فوم دار در ایران شناخته می شود که با تجهیز بسیاری از باشگاه ها و سالن های ورزشی و اجرای پروژه های با کیفیت، نامی نیکو در صنعت تولید کفپوش استاندارد ایرانی از خود به جا گذاشته است.